EFX1S48K474C082LH
Part Number:
EFX1S48K474C082LH
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 480VAC RAD
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)