BFC236858473
Part Number:
BFC236858473
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Capacitance :
0.047 µF
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.213" W (17.50mm x 5.40mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V