EFX2S35K185D082LH
Part Number:
EFX2S35K185D082LH
Description:
CAP FILM 1.8UF 10% 350VAC RAD
Capacitance :
1.8 µF
Height - Seated (Max) :
1.134" (28.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
700V