715P4725800LC
Part Number:
715P4725800LC
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 1.8KVDC RAD
Capacitance :
4700 pF
Height - Seated (Max) :
0.740" (18.80mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.429" Dia x 1.122" L (10.90mm x 28.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
800V
Voltage Rating - DC :
1800V (1.8kV)