BFC236861393
Part Number:
BFC236861393
Description:
CAP FILM 0.039UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.039 µF
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.248" W (17.50mm x 6.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V