BFC236911274
Part Number:
BFC236911274
Description:
CAP FILM 0.27UF 10% 63VDC RADIAL
Capacitance :
0.27 µF
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.150" W (12.50mm x 3.80mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V