EFX2S30K185D062LH
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
EFX2S30K185D062LH
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.8UF 10% 305VAC RAD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1.8 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.996" (25.30mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
305V
Voltage Rating - DC :
630V