BFC237513751
Part Number:
BFC237513751
Description:
CAP FILM 750PF 3.5% 630VDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
750 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.571" L x 0.197" W (14.50mm x 5.00mm)
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V