BFC237528111
Part Number:
BFC237528111
Description:
CAP FILM 110PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
110 pF
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.571" L x 0.197" W (14.50mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)