F340Y238230MFM2B0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
F340Y238230MFM2B0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.082UF 20% 1KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.082 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
85C/85% Humidity
Height - Seated (Max) :
0.693" (17.60mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, Y2
Size / Dimension :
0.709" L x 0.413" W (18.00mm x 10.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
305V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)