DMT1P33K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DMT1P33K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.654" (16.60mm)
Lead Spacing :
0.795" (20.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.941" L x 0.390" W (23.90mm x 9.90mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
65V
Voltage Rating - DC :
100V