MPH1104100KD
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
MPH1104100KD
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.528" Dia x 0.748" L (13.40mm x 19.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V