QXT2J153KRPT
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QXT2J153KRPT
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.665" (16.90mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.748" L x 0.311" W (19.00mm x 7.90mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V