QXP2G154JRPT
Part Number:
QXP2G154JRPT
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
0.622" (15.80mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.827" L x 0.339" W (21.00mm x 8.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
400V