BFC236843684
Part Number:
BFC236843684
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.68 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.260" W (26.00mm x 6.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V