FCN2420E823K-B
Part Number:
FCN2420E823K-B
Description:
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC 2420
Capacitance :
0.082 µF
Height - Seated (Max) :
0.134" (3.40mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2420 (6050 Metric)
Size / Dimension :
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V