418P15392JA3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
418P15392JA3
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 200VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.567" (14.40mm)
Lead Spacing :
0.500" (12.70mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.331" Dia x 0.701" L (8.40mm x 17.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
200V