FCN2420G333J-B
Part Number:
FCN2420G333J-B
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC 2420
Capacitance :
0.033 µF
Height - Seated (Max) :
0.150" (3.81mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V