SMC5.7102J50J33TR12
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
SMC5.7102J50J33TR12
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC 2220
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 pF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.126" (3.20mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V