MKP385E3331AKFP2B0
Part Number:
MKP385E3331AKFP2B0
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.033 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
95 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.693" (17.60mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.413" W (18.00mm x 10.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)