ECW-F4563JB
Part Number:
ECW-F4563JB
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
0.429" (10.90mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.260" W (12.50mm x 6.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V