BFC236856224
Part Number:
BFC236856224
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.22 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.248" W (26.00mm x 6.30mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V