QXP2E474JRPT
Part Number:
QXP2E474JRPT
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.654" (16.60mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.827" L x 0.370" W (21.00mm x 9.40mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V