EFX2S35M205D082LH
Part Number:
EFX2S35M205D082LH
Description:
CAP FILM 2UF 20% 350VAC RAD
Capacitance :
2 µF
Height - Seated (Max) :
1.134" (28.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
700V