ECW-F4164HLB
Part Number:
ECW-F4164HLB
Description:
CAP FILM 0.16UF 3% 400VDC RADIAL
Capacitance :
0.16 µF
Height - Seated (Max) :
0.685" (17.40mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.610" L x 0.307" W (15.50mm x 7.80mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V