BFC236915684
Part Number:
BFC236915684
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL
Capacitance :
0.68 µF
Height - Seated (Max) :
0.402" (10.20mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.201" W (12.50mm x 5.10mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V