224K400RA6-FA
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
224K400RA6-FA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Height - Seated (Max) :
0.340" (8.64mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Size / Dimension :
0.650" L x 0.230" W (16.50mm x 5.84mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
400V