MKP385E3472AKII2B0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP385E3472AKII2B0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 2KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
67 mOhms
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
0.870" (22.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)