F17733332953
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
F17733332953
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.033UF 20% 630VDC AXL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.033 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.748" L (6.00mm x 19.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
253V
Voltage Rating - DC :
630V