BFC236847824
Part Number:
BFC236847824
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.82 µF
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.283" W (26.00mm x 7.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V