B32774H1155K000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32774H1155K000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 1.1KVDC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
1.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13.8 mOhms
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.240" L x 0.531" W (31.50mm x 13.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)