F161PU224K050V
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
F161PU224K050V
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 50VDC 2220
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.165" (4.20mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
30V
Voltage Rating - DC :
50V