ECQ-E2685JFW
Part Number:
ECQ-E2685JFW
Description:
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
6.8 µF
Height - Seated (Max) :
1.079" (27.40mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V