F340Y236830JII2B0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
F340Y236830JII2B0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 1KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.068 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
85C/85% Humidity
Height - Seated (Max) :
0.713" (18.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, Y2
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
305V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)