ECW-H16183HVB
Part Number:
ECW-H16183HVB
Description:
CAP FILM 0.018UF 3% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.018 µF
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" L x 0.413" W (23.00mm x 10.50mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)