224MWR102K
Part Number:
224MWR102K
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC AXIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.571" Dia x 1.339" L (14.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)