171474J160H-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
171474J160H-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
160V