PSB2202150KGL
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
PSB2202150KGL
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 2KVDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)