685MSR100K
Part Number:
685MSR100K
Description:
CAP FILM 6.8UF 10% 100VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
6.8 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.260" L x 0.571" W (32.00mm x 14.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V