ECQ-E2825JFW
Part Number:
ECQ-E2825JFW
Description:
CAP FILM 8.2UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
8.2 µF
Height - Seated (Max) :
1.122" (28.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.563" W (31.00mm x 14.30mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V