418P33492MD3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
418P33492MD3
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 200VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.705" (17.90mm)
Lead Spacing :
1.094" (27.79mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.469" Dia x 1.598" L (11.90mm x 40.60mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
200V