715P10432LD3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
715P10432LD3
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 3% 200VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.693" (17.60mm)
Lead Spacing :
0.720" (18.30mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.382" Dia x 1.252" L (9.70mm x 31.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
155V
Voltage Rating - DC :
200V