ECQ-E2475JBB
Part Number:
ECQ-E2475JBB
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.024" (26.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.819" L x 0.469" W (20.80mm x 11.90mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V