ECQ-E1565KFA
Part Number:
ECQ-E1565KFA
Description:
CAP FILM 5.6UF 10% 100VDC RADIAL
Capacitance :
5.6 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.327" W (26.00mm x 8.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V