QXP2E105KRP7FT
Part Number:
QXP2E105KRP7FT
Description:
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.953" (24.20mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.043" L x 0.390" W (26.50mm x 9.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V