418P22492LD3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
418P22492LD3
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 200VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.736" (18.70mm)
Lead Spacing :
0.720" (18.30mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.500" Dia x 1.201" L (12.70mm x 30.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
200V