ECW-F2275HAQ
Part Number:
ECW-F2275HAQ
Description:
CAP FILM 2.7UF 3% 250VDC RADIAL
Capacitance :
2.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.012" (25.70mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.937" L x 0.449" W (23.80mm x 11.40mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V