ECW-H16513JV
Part Number:
ECW-H16513JV
Description:
CAP FILM 0.051UF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.051 µF
Height - Seated (Max) :
1.004" (25.50mm)
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.102" L x 0.610" W (28.00mm x 15.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)