BFC233812683
Part Number:
BFC233812683
Description:
CAP FILM 0.068UF 20% 1KVDC RAD
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.068 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-50°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)