F340Y238230KFP2B0
Part Number:
F340Y238230KFP2B0
Description:
CAP FILM 0.082UF 10% 1KVDC RAD
Capacitance :
0.082 µF
Features :
85C/85% Humidity
Height - Seated (Max) :
0.693" (17.60mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.709" L x 0.413" W (18.00mm x 10.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
305V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)